Summit v Bratislave, alebo Churchill to už povedal

Autor: József Menyhárt | 22.9.2016 o 10:05 | (upravené 22.9.2016 o 15:22) Karma článku: 2,01 | Prečítané:  410x

Winston Churchill raz povedal: „Pesimista vidí problém v každej príležitosti. Optimista vidí príležitosť v každom probléme.“ Ak niekto vedel, čo je to problém, tak to bol práve on. 

Winston Churchill raz povedal: „Pesimista vidí problém v každej príležitosti. Optimista vidí príležitosť v každom probléme.“ Ak niekto vedel, čo je to problém, tak to bol práve on. V roku 1940 zostal oproti obrovskej a mocnej nemeckej vojenskej mašinérii v západnej časti Európy celkom sám. Avšak postavil sa proti nej, bojujúc ako lev. Ba počas hučania strojov Luftwaffe sa stal oddaným hlásateľom neskôr sa vytvárajúcej európskej integrácie. Slovom, bol naozaj optimistickým človekom.

Dnes žijeme v Európe pokojnejšie časy, oveľa pokojnejšie. I keď politici, novinári, alebo aj predavači hovoria o tom, že Európa je v kríze. Kríza na kríze, všade... 

„How come! Crisis?”  (Ale kdeže! Kríza?) – povedal by na to Churchill, pýtavým pohľadom, rozhodiac ruky,  pričom v jeho jednej ruke z napoly prázdneho (pardon, napoly plného!) pohára whisky by zopár kvapiek vzácneho moku uniklo z lordovho tráviaceho traktu.  

Nuž, Európa podľa mňa nie je v kríze. Má problémy, vážne problémy. Na západe a juhu stagnuje hospodárstvo, na juhu sú vážne finančné starosti, na východe „zmrazený“ vojenský konflikt, migračná a utečenecká vlna na juhu, východe, západe a na severe. A v súvislosti s hromadiacimi sa problémami sa vynárajú rôzne názory, ba aj protichodné návrhy riešenia. A debaty, búrlivé i vášnivé diskusie.   

Takto to trvá v Európe už roky. Pričom v predošlých desaťročiach Európa na to nebola zvyknutá. Však aj predtým boli vážne starosti a ťažkosti, i keď nešli za sebou tak nahusto, ako dnes.

Minulý piatok v Bratislave zasadli lídri Európskej Únie, aby rozbehli taký proces, ktorý by stámilióny európskych občanov posunul k citeľným riešeniam. Po bratislavskom stretnutí sa budú musieť zísť na dvojstranné rokovania tí, ktorí odvolávajúc sa na „iné oficiálne zaneprázdnenie“ sa už roky vyhýbajú stretnutiu. Na začiatok by mohlo byť vynikajúcim menovateľom, ak by všetci uznali zásadu, ktorá sa skrýva za všetkými čiastkovými diskusiami a dnes už je, žiaľ, potvrdená: Európa zvládne len o toľko „viac Európy“, koľko zvládne najslabší článok reťaze. Teraz, keď sa pretrhla reťaz pri článku Spojeného Kráľovstva, dlho považovanom za najsilnejší v rámci Európy, by sa možno dalo spojiť zostatok. Ale musíme byť veľmi opatrní, a musíme posilniť zmysel pre realitu k tomu, aby sme v budúcnosti nepodriadili tento zväzok predvídateľným nepriaznivým skúškam.

Na palube lode Regina Danubia plávala v piatok po Dunaji obrovská zodpovednosť a nesmierne ťažká úloha, div, že sa loď nepotopila. Ak sa súčasné procesy v nastávajúcom polroku nenasmerujú správne, potom môžeme očakávať obdobie, ktoré sa bude čoraz viac podobať na krízu (skutočnú a obávanú) v zmysle Churchillovho chápania.

Ale teraz nie je čas na pochmúrne veštby, a ani naši politici by nemali pestovať pesimizmus ako šport, a nemali by sa navzájom popudzovať. Tohto sa musia prísne držať, aby vzájomne osožný európsky zväzok mal dlhý život. S tým by aj Churchill súhlasil.  Veď čo ešte povedal starý Churchill, keď sa ho pýtali na tajomstvo dlhého života? „Žiadny šport!“

József Menyhárt

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil, kresťanským aktivistom sa jeho zavedenie nepáči. Ministerstvo vnútra im sľubuje stretnutie.

DOMOV

Dobré ráno: Kto je Harabin a kto ho chce za prezidenta

Konšpirácie už nestačia, Harabina chcú za prezidenta

KOMENTÁRE

Profesionálni kresťania objavili novú diskrimináciu

Úrady si účtujú poplatok za akýsi administratívny úkon.


Už ste čítali?